Туберкульоз

 

           В 1993 році Всесвітня організація охорони здоров'я об'явила туберкульоз всесвітньою проблемою в зв’язку із значним поширенням хвороби в усьому світі. Незважаючи на те, що людство володіє ефективними засобами боротьби із цією недугою, щорічно від туберкульозу помирає в світі більше 2 – 3  млн. осіб.

            Стала ця хвороба загрозою і для України,  і для нашої області.

            Особливо тривожним є те, що збільшилась захворюваність на туберкульоз дітей і підлітків, серед яких частіше стали виявляти ускладнені форми туберкульозу, кавернозний туберкульоз, туберкульоз кісток і суглобів.

            Туберкульоз – заразна хвороба. Навколишнє середовище засмічене збудником туберкульозу, він може вільно проникнути в організм кожного із нас із повітрям, продуктами харчування, тобто навіть без явного контакту із хворим. При цьому ми навіть не здогадуємося, що заразилися.

            Особливо небезпечне зараження паличкою Коха (так називають збудника туберкульозу на честь вченого, який довів, що саме ця бактерія викликає захворювання туберкульозом) для дітей. Особливо для дітей дошкільного віку, у яких імунна система ще недосконала, а також для підлітків, у яких відбуваються процеси перебудови нейроендокринних функцій, а вони впливають на захисні й адаптаційні можливості організму. Саме тому хвороба у дітей і підлітків нерідко має тяжкий перебіг.

            Туберкульоз - підступна хвороба: вона не має якихось характерних симптомів, особливо на початку хвороби.

            Навіть кашель, з яким часто пов'язують туберкульоз, виникає вже тоді, коли іде розпад легень; на ранньому ж етапі хвороби може бути хіба що підкашлювання.

            Тому не треба чекати проявів хвороби, а для її своєчасного виявлення і успішного лікування треба регулярно обстежуватися на туберкульоз.

            Основним методом раннього виявлення туберкульозу у дітей в усьому світі є туберкулінодіагностика, яку, як специфічний тест, застосовують при масових обстеженнях дитячого населення та в клінічній практиці. Використовується з цією метою проба Манту із 2 ТО туберкуліну.

            Регулярне проведення туберкулінодіагностики дозволяє розпізнати настання тубінфікування і початкові прояви хвороби, а також виявити дітей із підвищеним ризиком захворювання на туберкульоз.

            Туберкулінова проба нешкідлива як для здорових людей, так і для осіб з різними соматичними захворюваннями. Тому батьки не повинні перешкоджати її постановці, а при позитивному результаті проби і особливо при надмірному її вираженні обов’язково обстежити дитину у фтизіатра.

             При виявленні у дитини підвищеного ризику захворювання фтизіатр бере її під свій нагляд, призначає антибактеріальну профілактику, яка поряд із щепленням вакциною БЦЖ є ефективним методом запобігання виникненню туберкульозу. З цією метою виділяються безкоштовно протитуберкульозні препарати, санаторні путівки в республіканські і обласні санаторії, організовані спеціальні школи – інтернати.